Zum Inhalt springen


E-Dziecko.waw.pl


Jak można zabezpieczyć budynek za pomocą klap oddymiających?

System oddymiania jest to rozwiązanie służące do odprowadzenia dymu i szkodliwych substancji ulatniających się w czasie pożaru. W czasie, gdy płomienie niszczą przedmioty i zabudowę, to dym jest najgroźniejszym przeciwnikiem człowieka. Tak naprawdę to większość ofiar ginie z powodu zaczadzenia. Dlatego należy zapobiegać takim zdarzeniom. W tym celu montuje się klapy dymowe, które usuwają dym oraz nadmiar ciepła z pomieszczeń. 

Jak działają klapy oddymiające?

Według praw fizyki substancje lotne poruszają się do góry, dlatego to dach jest miejscem, które odprowadza ulatniający się dym. Profesjonalne klapy oddymiające są warunkiem udanej ewakuacji i powodują, że niebezpieczne substancje są odprowadzane na zewnątrz budynku.

Te mechanizmy otwierają się wtedy, gdy temperatura jest już bardzo wysoka. Głównym kryterium doboru klapy powinno być zapewnienie optymalnego przepływu grawitacyjnego dla dymu.

Odpowiednio dobrane otwory oddymiające zwiększają skuteczność akcji gaśniczej i pozwalają na bezpieczne wyprowadzenie ludzi z terenu zagrożenia. Klapy dymowe to istotny element bezpieczeństwa i higieny pracy.

Główne rodzaje klap dymowych

Ze względu na rodzaj stosowanych konstrukcji, klapy występują w kilku wariantach:

klapy jednoskrzydłowe oraz modele dwuskrzydłowe, umożliwiają otwarcie jednej lub dwóch par okien.

modele pneumatyczne – jeśli topik który jest zawarty w klapie stopi się, wtedy wyzwala się mechanizm, który otwiera klapę.

klapy elektryczne – najczęściej są stosowane do oddymiania klatek schodowych. Jeśli klapy zawierają dodatkowe moduły automatyki pogodowej wtedy mogą działać w trakcie intensywnych opadów atmosferycznych.

W jaki sposób dobiera się klapy dymowe?

Profesjonalne klapy oddymiające muszą być dobrane indywidualnie do konkretnego obiektu. Przed instalacją należy wykonać szczegółową analizę, która będzie uwzględniała czynną powierzchnię oddymiania dachu.

Ta wartość jest obliczana w taki sposób, że dobierane okno lub oddymnik nie może mieć mniejszej powierzchni niż określona dla tego budynku To główny czynnik decydujący o przydatności klapy, który ma największy wpływ na wybrany model. Pod uwagę bierze się również atesty i certyfikaty które określa producent klap.

« Smartband – gadżet na prezent dla dziecka? – Odzież w militarnym stylu dla najmłodszych »

Autor:
admin
Date:
07/14/2021 um 15:12
Category:
Bez kategorii
Tags:
 
Trackback:
Trackback URI

Brak komentarzy

Brak komentarzy.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Wszystko dla dziecka
Mapa strony