Obserwujesz u swojego dziecka drgawki pojawiające się w czasie snu? To zapewne nie jest napad padaczkowy, ale łagodna mioklonia nocna. Objaw ten obserwuje się szczególnie często wśród niemowląt i małych dzieci i przejawia się gwałtownym, asynchronicznym zrywem kończyn. Prowokować może je ruch, światło lub dźwięk. Momentem, w którym występuje mioklonia jest czas zasypiania.
Jak spać żeby się wyspać?
Inną opcją rozważaną przez lekarzy mogą być okresowe ruchy w czasie snu (periodic moment of Steep- PMS). Te pojawiają się zazwyczaj w czasie fazy snu, zwanej NREM.
W przypadku, gdy ruchy pojawiające się w czasie snu dotyczą kończyn dolnych, rozważa się zespół niespokojnych nóg. Przejawia się on stereotypowymi ruchami jednej lub obu kończyn dolnych, które trwają zazwyczaj do 2,5 sekundy.
Zespół niespokojnych nóg objawia się zgięciem kończyny z towarzyszącym wyprostowaniem palucha albo zginanie w stawie kolanowym oraz biodrowym. Zdecydowanie rzadziej zespół ten dotyczy kończyn górnych.
Problemy ze snem
Objaw ten może mieć również charakter fizjologiczny. Wówczas mamy do czynienia z nim w czasie czkawki czy wysiłku fizycznego.
Konsekwencje drgawek w czasie snu
Powyższe objawy pojawiające się w czasie snu powodują jego przerwanie, co z kolei skutkuje zaburzeniem koncentracji, drażliwością oraz potrzebą snu w ciągu dnia.
Diagnoza i leczenie
Przed postawieniem diagnozy, lekarz poddaje pacjenta tomografii komputerowej oraz rezonansowi magnetycznemu, które pozwalają wykluczyć inne schorzenie. Objaw ten może świadczyć również o innych chorobach takich jak padaczka, hipoksja, encefalopatia czy zespół otępienny. W wywiadzie zapewne zapyta o ewentualne występowanie podobnych objawów wśród krewnych, bowiem schorzenie to często jest dziedziczone.
W przypadku uciążliwej mioklonii konieczne jest stosowanie leków z zawartością kwasu walproinowego (np. Convulex, Depakine Chronosphere, Dipronal) , klonazepamu (np. Colonazepamum TZF) oraz piracetamu (preparat o nazwie Memotropil). Powyższe specyfiki pozwolą nie tylko uniknąć samych drgawek w czasie snu, ale i zapobiegną niekorzystnym dalszym ich konsekwencjom, jakie drgawki powodują. Leki te należą do bezpiecznych. O ich włączeniu decyduje jednak lekarz.
Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, że każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem.