Zum Inhalt springen


E-Dziecko.waw.pl


Witamina D suplementacja u dzieci

Wszyscy wiemy, że witamina D jest niezbędna do prawidłowego wzrostu naszych dzieci. Jest ona produkowana przez organizm samodzielnie, jednak wyłącznie po kontakcie skóry z promieniami słonecznymi. Co jednak z miesiącami zimowymi, gdy na słońcu spędzamy z dziećmi niewiele czasu? I jak na produkcję tej witaminy wpływają kremy z filtrami stosowane latem?

Niedobory witaminy D

W okresach zimowych ekspozycja skóry na promienie słoneczne jest minimalna. Dziecko zamotane w zimowy kombinezon będzie miało szczęście jeśli choć jego buzia zazna trochę słońca. Latem, ze względu na szkodliwy wpływ promieniowania UVA i UVB smarujemy nasze pociechy warstwą kremu przeciwsłonecznego.

Często stosujemy najsilniejszy filtr 50+. Hamuje on syntezę witamy D w skórze nawet w 90%. To wszystko powoduje, że nasze dzieci są poważnie zagrożone niedoborem tej witaminy.

W dobie powszechnych badań laboratoryjnych jego stwierdzenie jest bardzo proste. Wystarczy pobranie niewielkiej ilości krwi i sprawdzenie jej poziomu w surowicy. W przypadku dzieci niezwykle ważne jest jednak, aby do niedoborów nie dopuszczać. Dlatego też powszechnie stosuje się suplementację witaminy D już od urodzenia.

U dzieci jej niedobór wywołuje krzywicę. Jest to choroba objawiająca się osłabieniem, zmniejszeniem siły mięśniowej mimo dobrego stanu odżywienia oraz ogólnym niepokojem. Dzieci takie zwykle późno ząbkują, a w dalszym życiu mogą cierpieć z powodu wad postawy.

Witamina D – suplementacja

Jak więc suplementować witaminę D, aby zapewnić dziecku zdrowy start w życie? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że suplementację rozpoczynamy już od pierwszych dni życia. Dawka początkowa to 400 j.m. dziennie. Gdy dziecko zbliża się do swoich pierwszych urodzin dawkę należy zwiększyć do 600 j.m. na dobę. Młodzież powinna otrzymywać 1000 j.m. dziennie.

Produktami spożywczymi, które obfitują w witaminę D są przede wszystkim wątróbka, żółtko jaja oraz tran rybi. Wbrew powszechnej opinii mięso i mleko nie zawierają jej zbyt dużo. Trudno jest jednak przez pożywienie dostarczyć odpowiedniej jej dawki, dlatego warto sięgnąć po suplementy. Każdy sklep z suplementami diety i apteka ma w swojej ofercie wiele preparatów witaminy D.

Jako rodzice odpowiadamy za zdrowie naszych dzieci. Musimy dbać, aby witaminy i minerały były im podawane w odpowiednich dawkach. Tylko tak możemy zapewnić naszym pociechom prawidłowy rozwój.

Witaminę D oraz inne naturalne suplementy diety znajdziesz w sklepie: https://strefamocy.pl/pl/162-witamina-d

« Pieluszki wielorazowe dla dzieci – warto? – Alimenty na dziecko – pomoc prawna Wrocław »

Autor:
admin
Date:
03/10/2021 um 12:01
Category:
Dziecko
Tags:
 
Trackback:
Trackback URI

Brak komentarzy

Brak komentarzy.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Wszystko dla dziecka
Mapa strony