Zum Inhalt springen


E-Dziecko.waw.pl


Co jest ważne w urządzaniu pokoju dziecka

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Aranżacja pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie – zwłaszcza jeśli chcemy zrobić to tak, by był on bezpieczną, interesującą, a zarazem stylową przestrzenią dla pociechy. W sklepach roi się od kolorowych, krzykliwych artykułów z bohaterami znanych kreskówek, które niezwykle skutecznie przyciągają uwagę maluchów.

Z drugiej strony zaś dekoratorzy wnętrz zachęcają do wybierania ciemnych, stonowanych kolorów oraz naturalnych materiałów, jak choćby drewno. Co więc powinno się wybrać? Na jakie elementy wyposażenia postawić? I przede wszystkim – jak nie stracić głowy, dekorując pokój dla swojego dziecka?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Urządzając pokój dziecięcy warto kierować się jedną prostą zasadą, która brzmi: bezpieczeństwo ponad wszystko. Należy zawsze pamiętać, iż pomieszczenie to ma być przestrzenią, w której nie będziemy bali się zostawić dziecka samego, w której dziecko będzie mogło swobodnie się poruszać i bawić, nie będąc tym samym narażonym na żadne niebezpieczne dla zdrowia lub życia urazy.

Co to oznacza w praktyce? Między innymi usuwanie z pola widzenia malucha przedmiotów, które mogą być zagrożeniem, jak wszelkiego rodzaju ostre narzędzia lub lekarstwa. Prócz tego warto jest zainwestować w różnego rodzaju osłonki lub piankowe listwy zabezpieczające kanty mebli, które mogą być dla dzieci niebezpieczne – zwłaszcza, jeśli znajdują się na wysokości głowy.

Rozwój to podstawa!

Gdy zadba się już o względy bezpieczeństwa, warto pomyśleć o tym, by pokoik dziecięcy stał się środowiskiem stymulującym malucha do rozwoju. Choć brzmi to dosyć górnolotnie, w rzeczywistości wcale nie jest trudne do zrealizowania. Wystarczy na przykład urządzić pokój tak, by dziecko miało w nim styczność z różnorodnymi tkaninami, które zapewnią mu zróżnicowane doznania sensoryczne. Ponadto można pomalować ściany na rozmaite kolory, a także przyozdobić je, przykładowo, kształtami geometrycznymi.

W przypadku starszych dzieci dobrym pomysłem jest chociażby pokrycie ściany farbą tablicową, na której dziecko będzie mogło spełniać się artystycznie. Są to rozwiązania, które naprawdę nie wymagają dużych nakładów pieniężnych, a zapewniają małemu odkrywcy najskuteczniejszą chyba formę rozwoju – poprzez zabawę.

Róż czy czerń?

Aranżacja pokoju dziecięcego oznacza również wybór farby, którą pomaluje się ściany. Jeszcze kilka lat temu przyjmowało się, iż kolory mają wpływ na ludzkie samopoczucie, dlatego też w pokojach dziecięcych unikano pokrywania ścian farbą w czarnym kolorze. Czy jest w tym choć ziarnko prawdy? Cóż, jako iż nauka nie dostarczyła do tej pory żadnych rzetelnych dowodów potwierdzających tę hipotezę, nie warto sobie tym zaprzątać głowy.

Jeśli więc czarny kolor pasuje do wizji pokoju dziecięcego, która zrodziła się w głowie rodzica, można śmiało postawić na farbę w czarnym kolorze i nie martwić się, iż wpłynie to negatywnie na rozwój emocjonalny dziecka.

 

Jak widać, aranżacja pokoju dziecięcego wcale nie jest dziecinnie prosta. Stając przed tym wyzwaniem warto pamiętać przede wszystkim o tym, by stworzyć dziecku bezpieczną, przytulną przestrzeń, która sprzyjać będzie rozwojowi małego człowieka. Gama kolorystyczna oraz stylistyka to kwestie drugorzędne, dlatego też rodzice urządzający pokój dziecięcy mogą się spokojnie zdać na swój gust i przyozdobić pokoik tak, by harmonijnie współgrał z całą resztą wystroju domu czy mieszkania.

Źródło: https://deko-rady.pl/aranzacja-salonu

« Naturalne olejki do twarzy nie tylko dla mam – Twoje dziecko boi sie myszy? Wypłosz je skutecznie. »

Autor:
admin
Date:
07/29/2019 um 14:33
Category:
Pokój dla dziecka
Tags:
, ,  
Trackback:
Trackback URI

Brak komentarzy

Brak komentarzy.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Wszystko dla dziecka
Mapa strony